Odměnili jsme těchto 100 tradičních poctivých řemeslníků

Antonín Moštěk

keramický mistr, vlčnov

vyrábí keramiku už asi 50 let, jeho synové a jeho žena jdou v jeho stopách, je velmi přátelský a také velmi radostný a člověk se v jeho přítomnosti cítí velmi dobře. Je velmi štědrý. Keramickou hlínu a všechny další věci si vyrábí sám, pomáhá finančně i jinak různým organizacím, jezdí za ním i známí herci a umělci. Je to můj strýc a křestní kmotr. Velmi si ho vážím pro jeho dobrosrdečnost, dokáže pozvednout náladu, povzbudit, obdarovat úsměvem i jinak.

Frantisek Zima

Zdeněk Kalina

Truhlář, praha

Žádná zakázka pro něj není překážkou ke všemu se staví čelem a vše dělá s láskou a péčí jako kdyby to v budoucnu používal on sám a dělal to vše pro sebe přesto že to dělá pro ostatní a všichni se k němu rádi vracejí s další prosbou a zakázkou

Tomáš Procházka

Marek Rod

Truhlář, zahrádky

Obdivoval jsem vždy poctivé řemeslníky, kteří rozumějí svojí práci, dělají jí rádi a proto, že je práce baví, nikoli proto, aby zákazníky hlavně oškubali o co největší množství peněz. To ale neznamená, že nemají být za svojí práci poctivě odměněni. Řemeslník, o kterém píši, je přesně takový, jaký má poctivý řemeslník být, rychlý, nikoli však uspěchaný, přesný, nikoli však "puntičkář", veselý, prostě chlap, kterého si vezmete na další zakázku okamžitě znovu. Je to má řemeslná jednička s hvězdičkou.

Luděk Pakosta

Josef Kolář

Kolar, leznik

Je to jeden z mála, tuším z pěti kolaru, kteří jsou mistry dřeva. Jeho preciznost, um, zkušenosti a znalosti, nemají na polcsku konkurenci.

Robert Kraus

Martin Volf

Provozuje muzeum řemesel a vyrábí kolovečskou keramiku, koloveč

Je to něco fantastického,vytvořit soukromé muzeum techniky a dávných řemesel je neskutečně náročná práce a ještě větší je ho udržet v provozu a nezkrachovat. V muzeu je k vidění snad opravdu všechno, prošla jsem spoustu muzeí, v Čechách i v cizině, ale takovou sbírku jsem ještě neviděla. Řemesel nepočítaně, exponátů neuvěřitelné množství ke každému zvlášť, vše čisté, oprášené, velice opečovávané, od každého řemesla neuvěřitelné množství exponátů, no prostě nádhera. Navíc od listopadu do února se věnuje výrobě tzv. kolovečské keramiky a tu pak v muzeu i prodává, je velmi krásná, kdyby to šlo, nechala bych tam výplatu :-) a nic tam není předražené. Hluboce se skláním před pílí tohoto člověka.

Jiřina Jenešová Radová

Andrea Lescheová

Cukrářka a pekařka, horní chobolice

Andrejka je neskutečný pekařský a cukrářský fenomén. Poprala se s otevřením své vysněné vinárny s cukrárnou a pekárnou a již rok peče ty nejskvělejší dortíky, úžasné rohlíky a chleba, že se mi o nich ještě dnes zdá. Pracuje každý den od svítání do tmy a její podnik je už nyní vyhlášený. Na sladké i slané se sjíždějí lidé z celého okolí. Ke každému nákupu přibalí úsměv, dobrou náladu a poklonu, za každého zákazníka. Andrejko, přeji ti, ať se ti daří, ať provozovna vzkvétá, zákazníci ať se dál hrnou a hlavně hodně zdraví a štěstí. Děkuji ti za to, že jsi a že jsem měla tu čest tě poznat.

Pavlína Řezáčová

Blanka Hrbková

Sýrařka a farmářka, hvozd

Blanička je naprosto skvělá sýrařka. Nejen že vyhrává soutěže v sýrech, ale také pomáhá ostatním sýrařům s jejich provozovnami. Velice si jí vážím za její činy, za to že se tak skvěle stará o svou BIO farmu, za to že je milá a laskavá i když má sama práce nad hlavu. Její mléčné výrobky jsou vyhlášené v celém okolí a naprosto zaslouženě. Blanička je jednoduše skvost mezi sýraři. Blani, děkuji za to že jsi a přeji hodně úspěchů, zdravá zvířátka, skvělé kozí i kravské sýry a hlavně hodně zdraví.

Pavlína Řezáčová

Tomáš Brejša

řezbář, studenec

Tomáš je velmi poctivý, pracovitý a káždé jeho dílo je nádherný originál. Záleží mu na každém detailu. Se dřevem se vyloženě mazlí a s každým svým dílem se při jeho výrobě sžije. Má svůj originální nezaměnitelný "rukopis"... nádhera.

Barbora Šulcová

Zuzana Žáková

Sýrařka, cukrářka, farmářka, trhovy štepanov

Zuzanka je řemeslnice každým coulem. Má vlastní registrovanou sýrárnu, cukrárnu, farmu už strašně moc let a její sýry zdobí celý Středočeský svět. Umí skvělé dorty a zákusky, a všechno poctivě z vlastního másla a surovin. Farmu se skotem, drůbeží i s ovcemi zvládá levou zadní, miluje to nade vše a jen si občas řekne: "Pozor kozle, neupadni!" Zuzanka neupadla nikdy, je milá, maso, sýry a dorty umí a ještě zvládne úsměv milý. Vážím si jí a nejsem jediná. Zuzko, vydrž dál a děkuji za tvoji ochotu v práci, v řemesle a nadhled a poctivost. Pavlína Řezáčová

Pavlína Řezáčová

Josef Fidler

tkadlec, hlinsko

Pana Fidlera, jsem poznala náhodou v "Beltémě" v Hlinsku, když jsem zavítala do jeho chaloupky, kde tká. Je to skromný člověk, který svojí práci miluje a dovede o ní krásně povídat.

V.Tteclová

Roman Kotrč

kovář, velké popovice

Pan Kotrč je kovářem právě z Velkých Popovic.Každoročně Kotrčovi pořadali slavnost,kde jsme se mohli dívat na jeho kovářskou práci.Byl to krásný zážitek a na slavnosti jsme vždy ztrávili celé odpoledne.Jeho práce má své kouzlo a krásné výrobky.Mám podkovu,bohužel nepřiložím,neb sem 3kilometry od Popovic na chatě.Romana

Romana Knollová

Miloslav Svoboda

Dřevorubec a sochař motorovkou, dubí

Miluje les a ví o něm víc, než kdokoli jiný. Každému strou, než ho pokácí se omluví a umí o své práci, o dřevu a stromech vyprávět hodiny. Vysochal pro Teplice známou sochu Špalek, pro hudebníka z Kabátů. Připravuje velký špalek s názvem Hlavolam pro děti na hřiště. Dokáže sám bez techniky porazit 30-metrový strom vysoko na skále. Když ostatní řeknou, že to nejde, on jde a udělá to.

Ilona Kaulfuss

Petr Pohludka

Pipemaker, paskov

Pan Pohludka je mistrem svého řemesla s darem od Pána Boha. Mám z jeho výroby tři dýmky, u kterých je vidět dokonalé řemeslné zpracování a cit pro detail a respekt k dřevu. Není to ovšem pouze o skvělém řemeslu, ale i vstřícném jednání. Právě ta lidskost Mistra Pohludky dělá z jeho dýmek něco víc, než jen dýmku...

Petr Šmída

Luboš Syrový

truhláře, slavičky

Je to můj dlouholetý kamarád, kterého si moc vážím i jeho přístupu k práci, že opravdu dělá svou práci poctivě pro lidi, aby byli spokojení. Má šikovné ruce a rozumí svému řemeslu. Plánuji si nechat postavit rodinný dům a od něj si chci nechat vybudovat vestavěné skříně.

David Podroužek

Zdeněk Oppl

Kováři, uhlířské janovice

I v 70 letech nedokáže říct lidem né a poctivě kovaří.

Zdeněk oppl ml

Marie Kopecká

švadlena tradičních chodských krojů, luženice

Paní Kopecká je vstřícná a snaží se vyplnit jakékoliv přání k zakázce. Zachovává tradiční postupy a pečlivě volí vhodné materiály. Každý ručně vyšívaný kroj je originál, nesetkají se dva shodné kroje. Oceňuji preciznost v odvedené práci.

Veronika Brožová

Vratislav

truhlář, mladá boleslav

ahoj dědo mám tě moc rád a obdivuji tě že i v takto velkém věku děláš svojí práci která tě baví :) tomáš

tomáš pařík

Jakub

Truhlář, třebíč

Jakub, když mi vyráběl židle se stolem do kuchyně ... A já na něj koukala jak s tím dřevem mluví, hladí ho, usmívá se na něj a říká mu co z toho dřeva vznikne a jak bude to dřevo prospěšné u mě v kuchyni :) Bylo to super ... Dřevo je jeho druhá láska ... Když já a on příjdem k němu do dílny ráno dát si kávu ... Nadechne se ... A jen si tak pod fousama zavrní a pokaždý řekne ... Dřevo voní líp jak svíčkova se šesti.

Eliška Čejková

Zdeněk Lejsal

stolař-truhlář, šumperk

Tento stolař je moc šikovný,práci obětuje téměř všechen volný čas a hlavně svou práci dělá s láskou a poctivě.Rád pomůže a poradí a jím vyrobené věci jsou krásné a užitečné.

Jitka Klaclová

Jiří Hrála

kovář - nožíř, velké přílepy

Kovář – nožíř, který nádherně chlapskou prací mění stovky let starý kov "s duší" na nádherné kudly. Více jsem jako novinář popsal zde: http://g.cz/12-kroku-jak-se-rodi-vas-osobni-nuz/ Pokud mu ten půllitr pošlete, napíšu o tom.

Ivan Brezina

Václav Studnička

Dřevořezbářství, kovanec

Na Vaškovi si cením především jeho preciznosti. Málokdy je se svým dílem 100% spokojen a to ho motivuje ke stále lepším výtvorům :)

Kateřina Studničková

Petr Král

Mistr Košíkář, mělník

Je jediným svého řemesla, který je držitelem titulu Nositel tradiční výroby. Ve svém řemesle nemá konkurenci, uz jen proto, ze se nebojí žádné výzvy a je schopen udělat i nemožné. Proto by jsem ho rád odměnil, je to aspoň malý vděk za to co pro Českou kulturu dělá a hlavně udržuje rodinou tradici.

Martin Trnka

Jan Michal

Dřevěné ručně vrtané pumpy, dubné

Líbí se mi s jakou chutí provádí jeho práci, kde se u ručně vrtaných pump, které jsou plně funkční používají nebozezy. Snaží se zachovat i tradici ručního vrtání a pravidelně se účastní Holasovickych slavnostech, kde je možno jeho řemeslo vidět naživo.

Vojtěch Fürst

Martin Vycichl

tesar, horní bříza

Tenhle mlady muz je tesar,dela remeslo od skoly.Jeho prace je krasna,rychla,poctiva a neni predrazeny.Dela to s laskou.Bohuzel ale 8 let uz bojuje s roztrousenou sklerozou,nevise,jak dlouho to bude moc jeste delat.Myslim si,ze on si to moc zaslouzi.Jeho prace je jeho laska.Od detstvi vedel,co si vybrat za remeslo.

Marta Štursová

Andrea Veselá

Zlatnické řemeslo, praha

Společně se zákazníky Andrea navrhuje a pak pro ně vyrábí originální šperky. Šperk na zakázku je šperkem od srdce. Smekám před její kreativitou a invencí, se kterou do šperky navrhuje a zároveň obdivuji trpělivost, kterou s výrobou samotnou má.

Kamil Veselý

Hynek Brázda

Truhlářství, troubky

Tímto řemeslníkem je můj otec. Od mého mládí si pamatuji, že byl neustále při volných chvilkách v malé dílničce v garáži při stálé prácu aby uživil rodinu. Svůj sen si nakonec uskutečnil a momentálně vlastni truhlářskou dílnu o velikosti 300 m2. Jeho snem byla vždy poctivá řemeslnická výroba nábytku a všech možných dřevěných výrobků. Sem rád, že mi toto řemeslo předal i když to není můj zdroj obživy ale zábavy.

Jiří Brázda

Radek Petr

Stolař, frenštát pod radhoštěm

Dělá poctivou práci a s každým problémem si umí poradit.i po tom co přišel ó nějaký ten prst tak na svou práci nezanevřel a stále si drží svůj vysoký standart

Marian Huttl

Erwin Habermann

umělecký kovář, polná

Erwin je jedinečný v přístupu ke své práci. Dává železu tvar a duši.Umí restaurovat věžní hodiny, zbraně.Vyrábí nože, věci z nerezu, brány, ploty, mříže.

Eva Habermann

Jiří Hlávka

Tesař, zaječov

Jedná se tesaře, který svou práci dělá s láskou, dodržuje tradiční pracovní postpy, vidět u něj můžete nejrůznější ruční nářadí, o kterém by jste řekli, že lze vidět snad jen v muzeu. Nejvíc se mi na něm líbí jeho ochota, vstřícnost a pozitivni přístup.

Alexandra Chudáčková

Jan Ďuriš

Umělecký kovář, mutěnín

Je to velice sikovny a obetavy kovar, ktery odvadi poctive remeslo, ktere dela po svem pradedovi, ktery byl po sirem okoli znamy zkouseny kovar a podkovar.

Kristýna Formanková

Radim Dachs

Nožíř, jílovice 82

Radim dělá skvělé nože,ale co je na něm vyjímečné že opraví,nabrousí a ještě má čas dělat lidem radost.

Zbyněk Friml

Zdeněk Paďourek

truhlář, třeboň-břilice

Myslím si, že Kozlí džbán na pivo by si určitě zasloužil můj švagr Zdeněk Paďourek. Je to truhlář, kterému je 35 let a svému řemeslu se věnuje od té doby, kdy se mu vyučil. Je neskutečně šikovný, pracovitý a svou práci dělá s láskou, což je na výsledku vidět. Vím, že by si nikdy nedovolil svou práci jakkoliv "odfláknout" a jsem si jistá tím, že pokud by si nebyl jist bezvadným stavem finálního výrobku, tak ho zákazníkovi prostě neprodá. Práce se dřevem je krásná, ale především i hodně náročná. Mít svou firmu, což přináší v dnešní době všelijaké starosti a úskalí a ještě ke všemu zodpovědnost za zaměstnance, to není opravdu jednoduché. Jsem pyšná, když slyším ve svém okolí chválu a pozitivní ohlasy od lidí na práci mého švagra. Svému řemeslu se věnuje každý den, pouze neděli má vyhraněnou pro svou rodinu a na koníčky mu již moc času nezbývá. Každý večer po práci si rád sedne doma nebo na zahradě pod pergolu a v klidu si vychutná svého oblíbeného Kozla 11. My sami nemáme v době místnost, kde bychom od něj neměli nějaký výrobek. Ať už se jedná o kuchyňskou linku, postele, skříně, knihovnu, poličky, zábradlí apod. Naposledy nám vyrobil nový kuchyňský stůl, jehož fotografii přikládám. Velký stůl, to je prostě základ domu a u tohoto krásného a pevného dubového stolu se můžeme celá rodina sejít a společně posedět.

Jitka Lexová

Tomáš Kuklík

truhlář a všeuměl, praha 9

Pan Kuklík je jeden z nejlepších dělníků, co znám; nadto je ale především skvělý člověk. Vždy udělal pro neziskové organizace, pro které jsem pracoval víc, než maximum nehledě na večery, noci, víkendy ... vždy pro dobrou věc a prosté "lidství". Peníze pro něj nikdy nehrály velkou roli a dodnes nato, bohužel, trochu doplácí. Je to člověk se zlatým srdcem.

Martin Jaroš

Jitka Melčová

cukrářství, malinová

Paní Jitka je velice skromná a ochotná, obětavá paní, která je na našem okrese vyhlášenou "domácí" pekařkou. Pod jejíma rukama vznikají dorty a zákusky nejen chutově vynikající, ale vzhledem naprosto uchvacující kousky. Dortíky, které jsou svou chutí nezaměnitelné s těmi z cukráren!! Její výrobky jsou jak obláčky, které se vám rozpustí v ustech a vy a vaše chutové buňky jsou rázem v sedmém nebi. O jejích kvalitách nicméně svědčí i její nabitý diář. Kvalitní suroviny a krásně odvedená práce, kterou nám vždy osobně doveze i domů obdivujeme každé narozeniny slavené u nás v rodině. :-) Jistě by ji a nejen ji, ale také její spokojené zákazníky, kterými jsme i my, potěšila odměna za její práci, ačkoliv věřím, že ji dělá radost každý spokojený oslavenec, který její dort obdrží. Přeci jen by si zasloužila víc? ;)

Jitka Lažová

Petr Kupča

Tesařina, kozlovice

Jako jeden z mála dělá střechy pořád poctivě. I tesařina je řemeslo, ale dnes už nedoceněné.

Jan Krásný

štěpán malý

pekar, pekána dolní lomná

Je to jedna z malá pekaren, kde se vše dělá poctivě rukama, jak výroba tak peceni na tradičních lopatach,štěpán je původně voják a válečný hrdina z iráku ale po návratu se stal kvalitním a vtipným pekarem

roman vondráček

David Zítko

ŘEZNÍK, blizejov 208

Náš řezňa, je výbornej v tom že používá suroviny z strarých receptu, nic umělého. Používá kvalitní dřevo do komínu. Prostě nic nešidí...... a takovích je malo. Není to žádný velko výrobce ani stánkař je to člověk co to dělá pro lidi v naší vesničce. A vždy když sedíme u té udírny pijeme Kozlíka proto ho chceme za tu jeho snahu, jak s pochutinama co nám připravuje tak i za tu dřinu u sekyrky aby to hezky kouřilo.

Anata šimunkova

Petr Benetka

Kovář, velenka

Kontakt: http://www.kovarina.com/ - 732 932 963 Ten nejlepsi umelecky kovar, ktery se nam momentalne stara o statek, ktery davame postupne dohromady. Je to vazne trida a urcite si zaslouzi odmenu!

Jana a Ondrej Krakovi

Anton Vadovič

Kovář/nožíř, lipov

Je to mladý kluk, co se nebojí vkročit do neznáma. Zkouší nové věci a i mezi "starými" bardy je známý. Nejvíce na něm obdivuji jeho nadšení pro práci a chuť pronikat do pro něj nových materiálů a mezioborových činností.

Kristina Balíková

Pavel Raunigr

Keramik, praha 7

Se svou ženou Lenkou vytváří již řadu let fortelnou českou keramiku - firma Fortel česká keramika - poctivě, s pokorou a láskou :-)

Martina Regnerová

Pavel Komárek

Podkovář, oskava

Řemeslník tělem i duší, naše koně a my jsme rádi, že ho máme. Když sledujete jeho práci a přístup ke koním, tak je to jako koncert. Připojuji fotku, když byl ještě o 5 let mladší :-).

Kamila Neubauerová

Petr Šubrtubrt

Truhlář, tesař, mirošovice

Velmi šikovný a ochotný člověk. Poslední dva roky předává svě znalosti a zkušenosti mladé generaci jako mistr odborného výcviku na Akademii řemesel Praha. Dřevo pod jeho rukama jen kvete, je to radost se podívat

Michaela Pavlatova

Dita Vavrečková

vyrábí svíčky, opava

Je neuvěřitelně zručná a kreativní. Dokáže vyrobit krásné svíčky, které nejen hezky vypadají, ale ještě líp voní. Všechny své výrobky dělá ručně a s nadšením.

Karolína Vavrečková

Marek Přikryl

restaurator starozitnosti, přerov

Dobry den, remeslnik o kterem vam pisi je muj bratr a je restaurator starozitneho nabytku. Vystudoval tuhle praci pred vice jak 20ti lety a svym umenim se zivy. Jako jeho mladsi sestra jsem jeho praci obdivovala a cim dal vice obdivuji pro jeho preciznost, cistotu a s jakou laskou svou praci vykonava. V dnesnim svete je rucni prace velice malo ohodnocena lidmi. A proto bych ho chtela minimalne touto cestou podporit a podekovat za to ze je...

Blažena Krejčiříková

Mílá Vacková

keramika, dolní čermná

Protože je super člověk se srdcem na správném místě. Hlínou žije a zkušenosti předává dál, prostřednictvím kurzů... teda aspoň doufám, že bude i nadále... Své výrobky dělá srdcem...

Zuzana Jiroušová

Martin a Zuzana Lukaštíkovi

Mistr kovář a mistr cínařka, stradonice

Jsou to mladí lidi, kteří se rozhodli jít cestou nejtěžších práce, největšího snažení. Dělají sami za sebe, živí je pouze práce jejich rukou a jejich šperky mají duši i uměleckou hodnotu! Jsou to praví mistři svého řemesla, jací v ČR nejsou tak snadno k nalezení.

Antonín Sokora

Petr Slíva

Kominík, kroměříž

Vždy když panu Slívovi zavoláme tak si udělá čas.Je spolehlivý a zodpovědný. Pokud ho odměníte tak moc děkujeme.

Martin Kroupa

Jakub Hylák

Kovář, vyškov

Jakubovi se toto řemeslo líbilo už jako malému. Vždy, když se díval na pohádku O statečném kováři, říkal si, jak by ho ta práce bavila a jakou sílu by při ní získal. Uplynulo pár let a sen se stal skutečností. Jakub si postavil kovárnu, která se mu stala druhým domovem. Z kusu obyčejného železa dokaže vyrobit nádherná umělecká díla, ze kterých vyzařuje kus poctivé práce. To je Jakub Hylák...

Tomas Hylak

Martin Šimek

Kovář samouk, hostěrádky-rešov

Martin se věnuje práci s kovem,sklem,dřevem i hlínou. Je to jeho koníček. Začal asi před pěti lety kováním nožů,postupně začal tvořit z plechu různé výrobky,rytí do skla...vše se učil sám. Každou volnou chvíli tráví v dílně kde vymýšlí stále nové věci. Občas do tvorby zapojí i své dva syny,kteří se učí pracovat z výhní a zkouší ukovat nůž. Začátky jsou vždy těžké,ale můžu říct,že už udělal kus práce a stále se snaží zlepšit..klobouk dolů přef jeho trpělivostí.

Zuzana Šimková

Miroslav Dvořák

Včelař, lektor včelařství, votice

Pan Miroslav Dvořák je včerař srdcem i duší. Kromě včelařství jako takovému se věnuje také vedení dětí ve včeařstvých kroužcích. Rád jezdí a přednáší i v mateřskýc školkách a základních školách. Není problém na něj narazit na staročeských slavnostech. Kupuji od něho med několik let a přesvědčila jsem se, že jeho výrobky jsou poctivé a děláné s láskou k řemesku a k ústě k přírodě. Mám osobní pozitivní zkušenost nejen s medem, ale i se svýčkami a dalšími výrobky. Domnívám se, že je dobře, že se rozhodl držet rodinnou tradici a navázal na aktivity svých předků. Prosím tímto o nominaci. Na fotce je jedné z akcí se svým žákem ze včelařského kroužku. Děkuji Vám.

Jana Jiskrová

Filip Čadina

kovář, kozojedy

Opravdových kovářů dnes již moc není. Líbí se mi jak z kusu železa dokáže vzniknout ať už třeba postel a nebo klepadlo na dvere. Je fajn když někdo něco umí vytvořit.

Martina Buchtová

Tomáš Skalík

restaurátorství, opava

Moc se líbí jak se staráš aby ty překrásné sochy nezanikly.Velmi tě obdivuji a sleduji tvou krásnou práci...

Miroslava Čiržová

Jan Šerák

Umělecký kovář, bílovice nad svitavou

Umělecké kovářství dělané s láskou vytváří mnohé pěkné věci, které nejsou totožné - všechno je bezesporu jedinečné a originální a s důrazem na preciznost jedinečnost zcela vyniká.

Martin Vala

Ladislav Bělunek

Řezbář, zubří

Je to můj táta a já jsem na něj moc pyšná, do lipového dřeva vyřezává dle plakátů od Alfonse Muchy v životní velikosti detailně propracované díla a navíc dal na popud rodiny a pracuje na své vlastní autorské tvorbě věnované řemeslům, která pomalu zanikají jako zuberska vyšívačka nebo přadlena u kolovratu.

Lada Vávrová

Pavel Švienty

švec, pardubice

Líbí se mi, že svou prací žije, že dokáže dlouhé hodiny povídat o suprkůži, která mu právě přišla, že je extrašikovný, vyrábí nádherné věci a pracuje tolik, aby bez problémů uživil svoji rodinu :)

Dagmar Čížková

Jaroslav Kobližek

výroba a oprava hudebních nástrojů, humpolec

Tento člověk je mimořádně pracovitý, kreativní a poctivý řemeslník. Jeho nové heligonky září na každé akci, kde na ně jejich pyšní majitelé hrají. Plní svým zákazníkům všechna jejich přání a každý nástroj je originál. Své práci se věnuje 24 hodin denně, do noci šperkuje svoje výrobky, aby byly dokonalé. Maličkosti, které zdokonaluje na svých nástrojích jsou jeho prioritou a velkým plusem, neustále se posouvá dále a žije svým řemeslem, již 9 let.

Klára Svobodová

Tomas Brhel

kovar. vyrabi kovane rűze, dubňany

Rucne vyrabi kova a tvaruje ruze dliuhe a krasne s barvene s mnoha odstiny patiny.malokdy je prodava spise je daruje lidem.libisemi ze i pri jeho vytizeni dokaze vykovat ruže a jen taj je lidem darovat pro radost i ukazku ma stoho radost.myskim ze by mnel byt odmnenen za praci a za tak velke srdce

jakub dobias

Lukáš Ardolf

Brašnář, české budějovice

...udělal radost už tolika ženám! :-) Lukášova práce není jenom o nových kabelkách.. chodí za ním spousta lidí kvůli opravám různě "historických exemplářů", ke kterým se váže nějaký příběh a dělali je poctiví řemeslníci a prodlužuje jejich životnost na další roky... Neopravitelné se stává opraveným a mně nad tím zůstává rozum stát. Vážím si ho, protože v dnešní "konzumní" době bojuje za originalitu a vytváří věci, které si člověk zamiluje a ani po letech nebude mít srdce je jen tak vyhodit...

Zuzana Bínová

Jaroslav Rejzek

Skleněné šperky, skleněná vitráž, skalice u české lípy

Pan Rejzek se věnuje výrobě nejrůznějších vitráží technikou Tiffany, je mistr svého oboru. Vytváří šperky technikou vinuté perly, vinutého skla. Nejkrásnější na jeho práci je jeho nadšení, jeho srdce, které do práce vkládá. Na jeho výrobcích je vidět láska, se kterou své řemeslo dělá. Je to skutečný mistr.

Tereza Pípová

Tomáš Řada

Truhlář-rezbář, kamenny ujezd u rokycan

Můj přítel má velice rád práci se dřevem baví ho vyrábět nábytek a je velice šikovný i na vyřezávání různých soch na jeho práci se mi líbí preciznost a to jak je do svého koníčku zapálený.

Markéta Jedličková

Tomáš

Kominík, velká bíteš

Práce je špinava, naročná a nebezpečná. Každy leze po střechách (nových,starych) a i presto je stale usmevavy mily a vstřícný.

Natalie Jelinkova

Josef Svoboda

Kočí v lesní těžbě, pěčín

Josef Svoboda je jeden z posledních fachmanů v ČR, zabývajících se přibližováním dřeva v lese koňmi. Že svou práci dělá opravdu poctivě, dokládá i titul mistra Evropy v ovládání koně s kládou. Jeho produktem není zboží jako takové, ale jednak surovina stojící na počátku výroby - dřevo, dále České národní plemeno chladnokrevných koní a v neposlední řadě i lepší životní prostředí. Odměnu si rozhodně zaslouží!

Jiří Dráb

Marek Jankásek

Truhlář, kozolupy

I přes úraz, který se mu stal při jeho řemesle, se po několika letech praxe rozhodl pro vlastní dílnu. Za to jsem na něj pyšná. Dřevo má velmi rád a ráda ho při práci pozoruji...je vidět, jak ho dřevo baví. Do budoucna mu přeji mnoho spokojených zákazníků a krásných výrobků.

Lucie Hasmanová

Miloslav Kušnirik

nožíř, benešov nad ploučnicí

Poctivá ruční práce při výrobě nožů, kde se jeho práce stala koníčkem. S každým nožem si vyhraje a pokud není dokonalý nepošle ho do světa. Při ručním zdobení čepele je velice trpělivý a velice zručný. Já sama bych na to nervy neměla. Jeho zdobení vypadá jako strojové, protože je jedno jako druhé, ale nenechte se zmýlit. Vše je jeho ruční práce a jde mu skvěle od ruky. Jeho nože používají myslivci, houbaři, vášnivý sběratelé, ale i ženy v domácnosti. Není nad pořádný ostrý nůž, který dokáže lehce vše odříznout a ke všemu je dělaný s láskou. To je pak radost vařit. Celý nůž zhotoví na přání. Neznám moc lidí, kteří dělají své řemeslo s láskou jako Míla. Každý materiál si pečlivě vybírá a každý na jeho dílo kouká jako na obrázek. Kdybych na vlastní oči neviděla, jak nože vyrábí a s jakou láskou, nikdy bych nevěřila, jak ho tato poctivá práce naplňuje...Takto se poznají poctivé české ručičky. Každý jeho nůž je originál... Přeji mu hodně štěstí při výrobě nožů. :)

Lucie Kalakurová

Míra Nebeský

Myšlení ve dřevě, ústí nad labem

Člověk, který myslí ve dřevě, tvoří život, tvoří svět, který je pro nás fantasií, pro něj realitou, která ho obklopuje. Dláto jako myšlenka, dřevo jako nedotčený svět člověkem. Jeho loutky mají duši, charakter, život a především svůj příběh.

Anděl

Jiří Folwarczný

Pekař, dlouhomilov

Jiří má malou pekárnu v menší vesnici. Práci má i jako svůj koníček. Peče chléb z přírodního žitného kvasu jediný v okolí, také sladké i slané druhy pečiva. Zkrátka každý člověk si u něj dle své chuti vybere. Pro jeho chléb jezdí lidé i z daleka. Obdivuji ho, jak se pro práci dokáže kolikrát i obětovat místo společného času stráveného se svou rodinou. Je to jeho život. Pekařina je dřina, dělat v noci, nebo dlouhé směny, v horku u pece. Málokterý člověk v této práci vydrží víc jak pár dní a většina práce zůstane na něm. Myslím, že si zaslouží odměnu. Ať se ti daří dál :-) Míša

Michaela Dudová

Martin Čermák

kamnařina, horní planá

Poctivá kamnařina v sobě snoubí řemeslo s uměním, což dobře ví jihočeský kamnář Martin Čermák, jeden ze zakládajících členů Cechu kamnářů České republiky. Společnost MK PROFI Kachlová kamna s.r.o. sídlící v Horní Plané u Lipenské nádrže na Českokrumlovsku vznikla v roce 1995 z původní malé živnosti, která existovala od roku 1990. Martin Čermák navázal na kamnářské řemeslo svých rodičů. Svými aktivitami podporuje SOU v Ostravě a Horní Bříze - obor kamnář. Martin je nejen schopný kamnář, své práci se věnuje s obrovským nasazením, ale především je správný chlapík se srdcem na dlani, vychovajíc 3 nyní již dospělé děti. S manželkou se stará o statek s hospodářstvím. Ve volném čase se věnuje včelařině a rád si zamuzicíruje na mandolínu.

Věra Čarková

Eva Mitášová

Keramika, nový jičín

Eva Mitášová se ve svých padesátých letech začala věnovat keramice.Dnes po dvaceti letech, kdy koníček se jí stal každodenní zábavou, vyrábí nádherné a milé betlémy a spoustu krásných dekorativních výrobků. Učí malé i velké, jak vyrobit druhému radost a to je v dnešní době spěchu důležité. Za to si zaslouží velké díky. Martina Zlá

Martina Zlá

Jiří Kudláček

Truhlář, kadaň

Pečlivě vyrábí nabytek na míru, dá si s ním hodně práce. Z jeho dilny vždy odejde poctivý výrobek a dělá čest svému řemeslu.

Eva Kudláčková

David Novák

Výroba benzínových zapalovačů, mělnické vtelno

David vyrábí krásné a originální benzínové zapalovače. Zapalovače dělá z matek a vojenských knoflíků nebo nábojnic. Líbí se mi že něco takového si jinde než u něj nekoupíte a taky že každý zapalovač vyrobí vyzkouší a pošle

Josef Novotný

Rudolf Koutensky

rezbarstvi,drevene vyrobky, chomutov

Dobry clovek a velkym srdcem,do kazdeho vyrobku dava kus sebe.Poctive vyrezane,nabarvene,s laskou vyrobene...😊

Simona Goncalves

Jan Koželuh

Truhlář, ústí nad labem

Je to můj dlouholetý kamarád a velmi šikovný truhlář. Řemeslu se věnuje od školy a to už je přeci jenom pár let. Ať se daří Honzo. TK

Tomáš Kubišta

Jitka Tomanová

tiskne obrázky na karlovarský porcelán, karlovy vary

Líbí se mi, že se Jitka rozhodla opustit "normální" práci a vrátit se do Karlových Varů z Prahy, aby tam oživila výtvarnou scénu a podpořila věhlas karlovarského porcelánu. Její ručně tištěné originální designy mají svéráznou poetiku, která člověku způsobuje dobrou náladu.

Tomáš Vovsík

Petr Nešpor

Truhlář, bezděkov 13

Tento řemeslník je "Pan" řemeslník. Vždy přijíždí včas, dodrží slovo, práci dělá s láskou a vždy udělá i něco navíc.

Radek Christián

Leoš Touš

Tesař, zlín - štípa

Řemeslník, který je ve svém oboru již 30 let. Poctivá a kvalitně odvedená práce jsou pro něj základ a tak i zákazníci přicházejí na doporučení. Navíc také úžasný táta, který si zaslouží to nejlepší.

Eliška Toušová

Tomáš Szwanczar

umělecky kovář, muzeum landek

Dobrý den, rádi bychom informovali o úžasném, pokorném člověku, který je rytířem svého řemesla. Ze závodního kováře ho osud a cesta dovedla k uměleckému kování. Jeho hlavní prioritou jsou kovaní Andělé, které dělá jedním tahem, všem pouští hudbu. Andělíčky vyrábí přesně na dané téma, datum narození a nebo na ochranu. Jsme jedni z těch, kterým doslova zachránil život. Jeho dílo mají lidé jako je Lucie Bílá, Jaroslav Dušek, Marian Jelínek, spousty firem, sociálních zařízení, krásných lidí. Absolutní pokora, kterou v sobě má, mu nedovoluje se chlubit a tak to děláme my za něj. Jelikož si jeho soch, ručně vyrobených, nejen Andělů velice vážíme. Pokud by jste zvážili odměnu pro toho Láskyplného muže, byli bychom vám velice vděční. Nemá lehký osud. Děkujeme a s pozdravem všem jeho věrní podporovatelé

Darina Kabardina

František Joch

modrotisk, strážnice

Majitel je pokračovatelem této řemeslnické tradice (i rodinné). Tradiční technologie s láskou k práci jsou atributy jeho činnosti v oboru,přímo spjatém s lidmi a tradicemi nejen východomoravského regionu.

Jiří Mrenka

Gabriela Bartáková

pernikářka, ostrava

Precizně zdobené, velmi chutné a také krásně zabalené perníčky. Navíc se i ráda podělí o své zkušenosti s ostatními. Její práci si můžete prohlédnout na www.pernicky.eu

Martina Lasáková

Zuzana Tilajcsikova

Kosikarstvi, celakovskeho 223

Maminka se venuje kosikarine jiz 40 let. Ziskala radu vyznamnych oceneni jako na priklad Polabskeho vyrobku,ci nositele tradice. Je vyhledavanou remeslnici a neni vyjimkou,ze ma objednavky tipu vypleteni Betlemu pro mesto Neratovice a jine. Cenim si na jeji praci toho, ze vse dela s laskou a poctivosti a nikdy neprestala ve sve remeslo verit.

Tereza Tilajcsikova

Zbyněk Zimčík

zlatnické, uherské hradiště

Ve svém okolí snad neznám, tak poctivého řemeslníka, který ví co dělá jako pán Zimčík. Ve své dílně vytváří originální šperky, které vydrží generace!!! Své řemeslo dělá poctivě s velkou energií a láskou. Z jeho šperků vyzařuje jeho nezaměnitelný styl a energie, kterou nenajdete v žádném jiném šperku než od něj. O jeho špercích můžu říci, že mají duši!!!

Andrea Belantová

Radek Kreizl

sochař, holice

Radek Kreizl vytváří úžasné sochy a reliéfy ze dřeva, líbí se mi jejich detailní propracovanost. Je hezké, že se v této uspěchané době někdo stále věnuje tomuto krásnému řemeslu :-)

Lenka Špačková

Oldřiška Hlaváčová

Paličkování, perníčky, patschwork, štěpánovice u klatov

Je to všestranně nadaná paní na ruční práce, krásně paličkuje,vyrábí perníčky a svou prací dělá radost hodně lidem. Pod jejíma rukama vzniklo moc nádherných paličkovaných šperků, deček, ozdob, dekorací.

Jitka Černá

Jiřina Andrlíková

řezbářství, maluje, příchovice

Je to moc milá a šikovná paní, letos oslaví 80 let,velký ohlas má její každoročně vystavovaný betlém, který je na její zahradě a jezdí k němu lidé z širokého okolí.Potěšila svým umem hodně lidí.

Jitka Černá

Alena Effenbergerová

točená keramika (krajková), svídnice

Moje nejoblíbenější keramika a keramička. Řemeslu se věnuje cca 20 let a i v dobách těžkých dílnu nevzdala.

Zdeněk Zejda

Jiří Duchek

keramik-hrnčíř, mutějovice

Mistr ve svém oboru,s tvorbou, od výjimečné autorské keramiky přes Keltské repliky po čínské čajové misky. Jeho výtvory mají svou tvář i duši,vkládá do nich svoje nadání,poctivost k řemeslu samému a víru... Je to člověk všestranných zájmů a kromě výroby keramiky se také věnuje psaní úvah a esejí,právě o tomto řemesle.Zajímá se i o výrobu piva,sbírání chmelových známek atd. O veškeré jeho tvorbě se dozvíte na webových stránkách www.keramikaduchek.cz Měla jsem tu čest, být jeho žačkou. H.P.

Helena Palivcová

Jaroslav Šára

rytí skla, nový bor

Líbí se mi s jakou láskou pod tvýma rukama vzniká krz tradiční řemeslo spousta nádherných prací. Dokážeš i rytí posunout dál.

Adéla Blažková

Jaromír Duda

Stolař, dolní kounice

Líbí se mi s jakým zájmem, péčí, láskou a precizností nábytek vyrábí. Obdivuji na něm, jak si s každým kouskem dřeva dokáže vyhrát, aby byl dokonalý.

Lukáš Göbel

Jarmila Matyášová

šití krojů, drslavice

Šití a vyšívání jedinečných slováckých krojů. Je už jen velmi málo lidí, kteří zachovávají svou prací ( velmi náročnou) naše slovácké tradice.

Lenka Kočicová

Petra Winklerová

Krejčovina, mostkovice

Poctivá a precizní práce, roky praxe a zkušeností, které si nenechává pro sebe a všem vždy ochotně radí a pomůže, chtěla bych jí tímto za sebe a za holky poděkovat za vše, co pro nás dělá a za to, že se od ní můžeme učit.

Jana Amin & děvčata od šicích strojů

Eva Šišková

hrnčířka, litvínov

Je to moje partnerka a dělá keramiku dvacet let (s přestávkami na děti). Občas mě tím pěkně štve, protože si k tomu musí neustále odskakovat (asi jí to baví). Pošlete jí prosím džbán, ať má inspiraci na něco pořádnýho užitečnýho. Díky!

Eda Fröhlich

Dorota Stárková

keramika, šilheřovice

Paní Stárková vždy vyrábí všechny své výrobky s láskou a neskutečnou pečlivostí. Vyhraje si s každým detailem a když má člověk přání a je to v jejích možnostech, neváhá a hned jej splní. Je radost k ní přicházet a odcházet s nádhernými výrobky.

Jana Čecháčková

Vojta Kulich

Kovář, znojmo

Je to velice zdatný a proslulý kovář, jeho síla a kreativita v jednom rozžhavý nejen ten nejtvrdší kov ale i spoustu žen a spoustu hospod! A samozřejmě je to ideální partner na jedno Ko(u)zelné!

Marek Kulich

Jan Rojík

Sedlař, klatovy

Charlie,jak si pan Rojík říká je asi jediný sedlař, brašnář, kterého znám. Poctivá ruční práce dle přání je určitě hodně namáhavá a musí se do ní dát vše. Nechala jsem u pana Rojíka ušít z pravé kůže brašnu na peníze pro řidiče autobusu, pan Rojík i přes můj laický popis toho,co si přeji vytvořil nádhernou brašnu,která překonala moje představy jak po kvalitativní,tak po vzhledové schránce. Brašna je používána den co den už přes rok a není na ni známky opotřebení,či únavy materiálu. Pan Rojík vytváří nádherné věci jak pro muže (pásky,brašny,peněženky) tak pro ženy (kabelky,tašky,ruksaky) S prací pana Rojíka jsme natolik spokojeni,že po bus brašně jsme si u něj objednali peněženku pro pána a já dostala kabelku. Smysl pro detajl pana Rojíka je úžasný,v kabelce jsem našla kožené pouzdro na zrcátko i se samotným zrcátkem.Kabelka byla zabalená v kvalitním vaku,aby se poštou nepoškodila. Charie je jeden z mála lidí,kteří dělají to,co je baví, co je naplňuje. Po tom,co vytvořil bus brašnu dle mého přání,odeslal mi sms,kde napsal,že výroba tohoto originálního kusu byla pro něj úžasná sedlařská práce a moc ho to bavilo. Myslím,že pan Rojík si zaslouží pozornost a touto cestou bych mu ji chtěla dopřát.

Oravcová Veronika

Andrea Vachová

Kroužkování - šperky a doplňky, nové hrady

Vyrábí kvalitní a nádherné šperky středověkou metodou - kroužkováním. JE pro ni důležitá kvalita a spokojenost zákazníka. Nic není problém a ráda se pouští i do větších a nezvyklých věcí. Ve svém řemesle má v Čechách již své jméno. Také vydala první českou knihu o kroužkovaných špercích. Bohužel zápasí se všudypřítomnými napodobiteli, kteří používají nekvalitní materiály a snižují hodnotu její práce.

Martin Novák

Petr Láska

Výroba akustických kytar, rokytňany

Petr vystudoval obor umělecký truhlář a výroba hudebních nástrojů. Věnuje se stavbě akustických kytar podle osvědčených postupů starých mistrů. Do svých děl dává svou duši i srdce

Michaela Prskavcova

Silvie Fránová

zpracovává ovčí vlnu, chomutov

Silvie Fránová coby Vlnka jezdí s manželem po trzích a předvádí předení na kolovrátku, česání ovčí vlny, má širokou škálu výrobků od předených přízí, přes pletené a háčkované výrobky k plstěným hračkám i kloboukům. Řemeslo bere poctivě a neprodá věc, za kterou si stoprocentně nestojí.

Vlasta Snášelová

Martin Mader

vyroba modrinovych sindelu, město albrechtice

Dela praci a dava praci lidem. Je to drina a krasna prace vychazejici z tradic naseho regionu, sindele funguji stale tak dobre, jak pred stovkami let a jeho prace je uznavana i v zahranici.Je to dobry clovek jeste ke vsemu :-)

Aneta Iliadu

Karel Trefný

Hrnčíř, Keramik, letovice

Na práci mého táty se mi líbí, že vše dělá s láskou a srdcem. Kruh, hlína a šikovné ruce. To je chvíle, kdy hmotě dává tvář a život. Vše co vytvoří je dokonalé a bez jediné chybičky. Táta je důkazem, že poctivá řemeslná tvorba byla, je a vždy bude ta nejlepší. On je jedním z těch, kteří ji dávají význam poctivosti a zachovávají ji. Jeho fantazie, cit a smysl pro tvorbu budu vždy obdivovat. Tati, Mám Tě ráda!

Gabriela Trefná

Jan Malý

Truhlařina, tesařina, horažďovice

Poctivý mladý člověk, který má svoji práci rád. Na jeho práci se mi líbí především to, že ji dělá s úctou k dřevu, lesu a přírodě.

Eva Zochová

Martin Mikula

Kamenosochař, umělecký kovář, myslkovice

Martin je velmi šikovný kovář a není pro něj překážkou žádná zakázka. Ať už se jedná o svícny, stojany na zahradní hadice nebo třeba o zábradlí ke schodišti. V dnešní době automatických linek je krásné vidět, že ještě někdo rozdmýchá výheň a ručním bušením kladivem zhotoví originální výrobky dle přání a představy zákazníka. A pokud již náhodou máte kovaných věcí dost, tak si řekněte třeba o kamennou mísu nebo pítko pro ptáčky. On totiž kromě skvělé kovařiny vytváří neskutečné věci z kamene.

David Andrlíček